Myślisz, że wiesz wszystko o Wigilii? Te tradycje mogą cię zaskoczyć!
W Wigilię nadal kultywujemy pewne tradycje, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Do tych popularnych należą m.in. śpiewanie kolęd czy wieszanie jemioły. Nie wszyscy jednak słyszeli o łamaniu się opłatkiem ze zwierzętami. Jakie jeszcze zwyczaje mogą nas zaskoczyć? Przedstawiamy listę.
Tradycje wigilijne są podobne w każdym regionie Polski. Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez przystrojonej choinki, przy której odśpiewują kolędy w gronie rodzinnym. Z kolei dzieci wyczekują pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie i rozpakowania prezentów. Sprawdź mniej znane zwyczaje, jednak nadal aktualne.
Opłatek to główny element tradycji bożonarodzeniowej. Symbolizuje on jedność, miłość i życzliwość między ludźmi. W Wigilię łamiemy się opłatkiem, składając sobie życzenia świąteczne. Dopiero później zasiadamy do kolacji wigilijnej.
Okazuje się, że opłatkiem można się dzielić nie tylko z ludźmi, ale również ze zwierzętami. Zwyczaj ten symbolizuje zdrowie i urodzaj dla zwierząt hodowlanych.
Dawniej psy otrzymywały opłatek z pieprzem, który chronił je przed wścieklizną i sprawiał, że broniły swojego gospodarstwa. Z kolei z krowami opłatkiem dzieliły się kobiety, co zwiększało szansę na urodzaj mleka. Koniom opłatek dawał gospodarz, zapewniając im zdrowie i siłę.
Obecnie wiele osób ozdabia jemiołą kuchnię lub drzwi wejściowe. Zgodnie z dawną tradycją należy powiesić ją nad stołem wigilijnym, jeszcze przed pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Jemioła jest symbolem szczęścia, zdrowia i dostatku. Mniej znany zwyczaj to całowanie się pod tą rośliną.
Według tradycji jemioły nie można wyrzucić po świętach Bożego Narodzenia. Należy zasuszyć jej gałązki lub spalić je w Święto Trzech Króli. W przeciwnym wypadku nasz dom nie będzie chroniony przez cały rok.
Tradycja umieszczania niewielkiej ilości sianka pod obrusem w Wigilię jest związana z przyjściem małego Jezusa na świat. Dawniej przykrywano nim całe stoły i ławy.
Sianko symbolizuje ubóstwo Maryi i Józefa, a także skromne narodziny Jezusa w stajni. Ta tradycja to zatem wspomnienie tego ważnego wydarzenia dla chrześcijan. Sianko ma również zapewniać domownikom szczęście i dobrobyt.
Tradycja, którą praktykujemy podczas wigilijnego wieczoru to zostawianie pustego miejsca przy stole dla niespodziewanego przybysza, szukającego posilenia. Według przesłania - w Wigilię nikt nie powinien być samotny i odrzucony, stąd powstał ten zwyczaj.
Dawniej tradycja ta miała zupełnie inne znaczenie. Jeszcze za czasów pogańskich wierzono, że to puste miejsce zostawia się dla bliskiej, zmarłej osoby, którą możemy zobaczyć, patrząc w Wigilię na pomieszczenie przez dziurkę od klucza.
Kutia jest jednym z 12 dań przygotowywanych na Wigilię. Składa się głównie z obtłuczonej pszenicy, ziaren maku, sodu, a także bakalii tj. orzechy czy rodzynki. Można dodać do niej trochę migdałów i skórkę pomarańczy. Jaka jest tradycja związana z kutią oprócz jej spożywania?
W niektórych miejscach istnieje zwyczaj rzucania kutii, związany z rytuałem dzielenia się dobrem i szczęściem z innymi podczas świąt. Osoby obecne na Wigilii mogą łapać kutie i cieszyć się jej zawartością, co symbolizuje obfitość i hojność na nadchodzący rok.
Zobacz też:
Te perfumy z Lidla to hit! Kosztują grosze, a pachną luksusem
Czym dokarmiać ptaki zimą? Zapomnij o chlebie! Lidl oferuje zdrową karmę dla ptaków!