Reklama
Reklama

Głóg: owoc, kwia, właściwości i przeciwwskazania

Głóg jest znany już od czasów medycyny ludowej, ponieważ posiada cenne właściwości zdrowotne. Jest używany przy wielu schorzeniach. Jak wygląda głóg i na co pomaga?

Owoc głogu: jak wygląda głóg?

Głóg to jedna z najstarszych roślin i należy do gatunku roślin o nazwie Crataegus. Można go spotkać w Europie, Azji oraz Ameryce Południowej jako swobodnie rosnący w parkach czy lasach, a także przydomowych ogródkach. W Polsce najczęściej można spotkać głóg jednoszyjkowy, dwuszyjkowy oraz pośredni, który rośnie w parkach, lasach, zaroślach czy domowych ogrodach. Nie mają zbyt dużych wymagań, aby swobodnie rosnąć. Krzewy głogu osiągają wysokość 3-4 metry, natomiast drzewa mogą mieć 8-10 metrów. Posiadają małe kolce na gałęziach.
 
Owoce tej rośliny są kulistego kształtu i mają kolor ciemnoczerwony, a nawet czerwonobrunatny. Występują także w odcieniach zieleni, żółci czy fioletu. Na ich kolor wpływa stopień dojrzałości owocu oraz gatunek. Owoce głogu mają w środku jedną, dwie lub trzy pestki i są podobne do owoców dzikiej róży czy czerwonej jagody.
 
Te owoce dojrzewają między sierpniem a wrześniem, więc można je zbierać po tym okresie do października. Suszy się je w 30 stopniach, a później dosusza w 50 stopniach Celsjusza.
Susz należy przechowywać w papierowych workach lub torbach.
 
Głóg stosuje się głównie w ziołolecznictwie, a także jako produkt spożywczy. Z głogu można wykonać przetwory, cukierki, napoje, nalewki, a niekiedy jest również jedzony na świeżo

Kwiat głogu

Występują w kolorze białym lub różowym i rosną ściśnięte przy sobie. Zbiera się je w maju, lub czerwcu, a później suszy w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Kwiatów nie należy zgniatać, ponieważ szybko ciemnieją i tracą swoje cenne właściwości.
Kwiaty głogu posiadają wiele cennych wartości, jednak nieco mniej niż owoce. Wykazują działanie rozkurczowe, co pozwala na zwiększenie przepływu krwi w organizmie. A to z kolei przyczynia się do ustąpienia bólu oraz duszności. Wpływa także na obniżenie ciśnienia, powoduje wydajniejszą pracę serca, ale również korzystnie działa na naczynia krwionośne mózgu.

Głóg: właściwości

Dzięki odpowiedniemu składowi chemicznemu głogu może być on z sukcesem wykorzystywany w celach profilaktycznych oraz leczniczych. Roślina posiada wiele składników mineralnych, a najwięcej ich znajduje się w kwiatach i owocach. Głóg jest również doskonałym źródłem witaminy C.

Skład chemiczny głogu:

"Surowiec składa się z takich składników jak: flawonoidy (witeksyna, izowiteksyna, hiperozyd, rutozyd, kwercetyna) i proantocyjanidyny. Występują w nich ponadto: garbniki, saponiny, antocyjany, aminy oraz kwasy triterpenowe (kwas ursolowy) i kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy, kwas kawowy), olejek eteryczny (kwiaty), a także fitosterole (beta-sitosterol). Owoce dodatkowo zawierają znaczną ilość witaminy C, prowitaminy A, garbniki, gorycze, cukry i kwasy organiczne. Kwiatostany jak i owoce posiadają dość podobny skład chemiczny, różnią się jednak zawartością poszczególnych ciał czynnych w obu surowcach".
 
Głóg zawiera takie mikroelementy jak:

  • potas,
  • magnez,
  • wapń,
  • fosfor,
  • sód.

Jakie właściwości posiada głóg?

  • Działa pozytywnie na układ krążenia.
  • Obniża poziom złego cholesterolu LDL, a zwiększa dobry HDL.
  • Obniża ciśnienie krwi.
  • Zawiera wiele antyoksydantów, które zapobiegają starzeniu się komórek oraz zapobiegają mutowaniu się komórek nowotworowych.
  • Działa pozytywnie na układ odpornościowy, jest przeciwzapalny.
  • Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
  • Pomaga w pozbyciu się biegunek.
  • Niweluje objawy astmy.
  • Zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych
  • Jest pomocny w walce z bezsennością.
  • Niweluje stany lękowe, poprawia nastrój, działa uspokajająco.
  • Pomaga przy problemach trawiennych, posiada duża błonnika.
  • Zmniejsza nadciśnienie tętnicze.
  • Łagodzi bóle reumatyczne, stawowe i mięśniowe.
  • Wykazuje działanie moczopędne.
  • Ułatwia pozbycie się szkodliwych toksyn z organizmu.

W jakiej formie stosować głóg?

  • Głóg można kupić w wielu miejscach, takich jak apteki, sklepy internetowe, sklepy zielarskie, drogerie oraz sklepy ze zdrową żywnością. A w jakiej formie spożywać głóg?
  • Głów w formie tabletek/kapsułek jako suplement diety — najczęściej spotykana forma do spożycia głogu. Ma za zadanie między innymi wzmocnić cały organizm, poprawić pracę układu trawiennego i wpłynąć na prawidłowe krążenie krwi.
  • Głóg w formie soku — często jest wzbogacony o dodatkowe witaminy.
  • Głóg w formie naparu — można go wykonać samemu (przepis poniżej) lub kupić gotową herbatkę głogową w formie suszu. Jedną łyżkę zalać gorącą wodą i trzymać pod przykryciem przez ok. 10 minut. Wystudzić i wypić. W formie nalewki — polecane dla smakoszy nalewek (przepis poniżej).
  • Głóg w formie kosmetyku — głóg posiada między innymi właściwości antyoksydacyjne, które zapobiegają starzeniu się skóry. Dlatego przemysł kosmetyczny chętnie produkuje kremy, szampony, pasty do zębów czy mydła. Głóg ma działanie odprężające i odżywcze na ciało.

Jak przygotować napar z głogu?

Głóg jest najczęściej spożywany jako dodatek do diety w formie naparu. Jak go przygotować?  "Do przygotowania naparu - potrzebna jest wówczas 1 łyżeczka rozdrobnionych kwiatów i liści głogu, którą następnie należy zalać szklanką ciepłej wody i na koniec powoli ogrzewać pod przykryciem przez mniej więcej 3 minuty. Potem wystarczy przecedzić i pić 2 razy dziennie po szklance odwaru - przygotowanego tuż przed wypiciem.
Można także sporządzić napar z owoców głogu - wystarczy zalać 2 łyżeczki owoców głogu szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 20 minut. Pić 3 razy dziennie. W celu przygotowania herbaty z głogu można zalać gorącą wodą suszone owoce - przygotowane samodzielnie lub kupione w sklepie zielarskim".

Jak przygotować nalewkę z głogu?

Aby przygotować nalewkę z głogu można użyć samych owoców lub dodać także kwiaty i liście. Wszystkie składniki należy połączyć w równych proporcjach. Owoce mogą być zarówno świeże jak i suszone. Powinny być jedynie lekko rozdrobnione, podobnie jak liście i kwiaty.
 
Tak przygotowany głóg, zalewamy alkoholem oraz wodą. Prawidłowe proporcje do przygotowania nalewki to: 1 kilograma głogu, 1 litr spirytusu, 1 litr wody i 0,5 kilograma cukru. Nalewkę należy mocno zakręcić w słoiku lub szklanej, dużej butelce i przechowywać w suchym i ciemnym miejscu przez okres dwóch tygodni. Przez ten czas należy codziennie potrząsać naczyniem, aby uzyskać klarowną konsystencję. Po dwóch tygodniach należy przefiltrować nalewkę. Aby zauważyć efekty ze spożywania nalewki głogowej, należy pić do 5 łyżek dziennie.

Głóg przeciwwskazania

Stosowanie głogu, tak jak w przypadku innych roślin powinno być używane z rozwagą. Jeśli jesteś nosicielem chorób, a chcesz rozpocząć zażywanie głogu, skonsultuj to ze swoim lekarzem. Dotyczy to szczególnie osób z niewydolnością serca oraz niedociśnieniem.
 
Kobiety w ciąży oraz te, które karmią piersią nie powinny spożywać głogu w żadnej postaci. Jest to również przeciwwskazanie dla dzieci poniżej 12 roku życia.
 
Działania niepożądane, które mogą wystąpić po spożyciu głogu:

  • wysypka,
  • zmęczenie,
  • nudności.

Podsumowanie

Głóg to roślina posiadająca wiele cennych oddziaływań leczniczych na nasz organizm. Wykorzystywane są jego kwiaty, owoce oraz liście. W aptekach i sklepach zielarskich można bez problemu znaleźć suplementy z głogiem. Należy jednak pamiętać, aby stosować go zgodnie z ulotką, a w przypadku przyjmowania na stałe leków, skonsultować się ze swoim  lekarzem, ponieważ głóg wchodzi w interakcję z wieloma lekami.

Zobacz także:

Mięta pieprzowa: właściwości, przeciwwskazania, olejek

Kształt paznokci: kwadratowe, trumienki, migdałki?

Rozmaryn lekarski: właściwości. Jak zrobić napar z rozmarynu?

Zobacz też:

Te perfumy z Lidla to hit! Kosztują grosze, a pachną luksusem

Czym dokarmiać ptaki zimą? Zapomnij o chlebie! Lidl oferuje zdrową karmę dla ptaków!

Gdzie jeszcze kupisz flagę przed Świętem Niepodległości?

INTERIA.PL
Reklama