Reklama
Reklama

Dzisiaj obchodzimy święto, które zniszczył PRL

Dzień Kupca ustanowiono jeszcze w czasach międzywojennych. Święto miało promować przedsiębiorczość i prywatną inicjatywę w odradzającej się po zaborach Polsce. Akurat te dwie cechy były niechętnie widziane w czasach PRL-u, więc Dzień Kupca zniknął z kalendarza na dziesięciolecia. Po transformacji znów jest obchodzony.

Dlaczego Dzień Kupca jest 8 grudnia?  

Na początku trzeba wyjaśnić, że mianem kupca przez stulecia były określane osoby, które miały własne sklepiki, warsztaty lub sieci sklepów. To w dzisiejszych czasach utarło się, że kupcem jest ten, który kupuje. Dzień Kupca ustanowiono w 1937 roku podczas pielgrzymki kupieckiej na Jasną Górę.  

A dlaczego Dzień Kupca wypada akurat 8 grudnia? Patronem kupców jest Merkury, ale również Matka Boża Niepokalanego Poczęcia. Jej figura znajduje się na krakowskim Kleparzu, a nazywana jest powszechnie Matką Boską Kupiecką. Ponieważ jej święto obchodzone jest 8 grudnia, siłą rzeczy Dzień Kupca również jest obchodzony w tym dniu.  

Jak kiedyś obchodzono Dzień Kupca?

Dzień Kupca obchodzony był od roku 1937 do wybuchu II Wojny Światowej. Podczas wojny świętowano tylko dwa razy, a w 1949 roku władze PRL w ogóle zniosły to święto. Dzień Kupca wrócił po transformacji w 1989 roku.  

Przed wojną tego dnia odbywały się msze święte, na których święcono sztandary organizacji kupieckich. Drobni przedsiębiorcy spotykali się też na przyjęciach w magistracie i organizowali własne. W Dzień Kupca wypadało im życzyć wysokich zysków.  

Dzień Kupca dziś

Dziś Dzień Kupca to przede wszystkim konferencje handlowców i drobnych przedsiębiorców. W wielu parafiach również odbywają się msze, a organizacje zrzeszające przedsiębiorców przyznają ordery i nagrody.  

Niektóre miasta świętują Dzień Kupca wyjątkowo. W Krakowie przechodzi barwny kupiecki orszak z orkiestrami, potem kupcy przenoszą się do Urzędu Miasta. Tam odbywają się oficjalne uroczystości, wręczenia dyplomów i odznaczeń.  

Dziś Dzień Kupca to również okazje do promocji. Wiele sklepów, również internetowych oferuje rabaty na cały weekend 8 - 10 grudnia z okazji święta handlowców i drobnych przedsiębiorców. W niektórych miastach można liczyć na targi, gdzie wystawiają się kupcy ze swoimi stoiskami. Tego typu targi bywają elementem Jarmarków Świątecznych.  

Zobacz też:

Najpopularniejsze torebki na jesień 2024. Te 5 modeli świetnie wpisuje się w modowe trendy

Te rośliny warto posadzić jesienią. Nie poznasz swojego ogrodu na wiosnę!

Chcesz mieć gęsty trawnik na wiosnę? Ostatnie koszenie przed zimą należy wykonać w tym terminie

INTERIA.PL