Reklama
Reklama

Dlaczego testery są mocniejsze od perfum? Czy to przekręt drogerii? 

Czy testery perfum rzeczywiście są mocniejsze niż nowo zakupione flakony? W tym artykule rozwiewamy mit i dzielimy się sekretami, o których nie powie ci ekspedientka drogerii. Dowiedz się, jak świadomie wybierać zapachy, abyśmy zawsze byli zadowoleni z wyboru. 

Stając przed półką z perfumami, często sięgamy po testery. Są one w końcu po to, by zapoznać się z zapachem, który potencjalnie chcemy kupić. Czy zdarzyło wam się, że po dokonaniu wyboru, spotkał was w domu zawód? Niby ta sama butelka, a perfumy okazały się słabsze niż tester, który przekonał nas do zakupu. Czy testery są specjalnie przygotowywane, by być mocniejszymi i skłonić nas do zakupu? Czy drogerie wciskają nam gorsze produkty? Czym spowodowana jest ta różnica? 

Jeśli chcesz znać, krótką odpowiedź, to nie. Testery nie są wcale silniejsze od perfum, które kupiliśmy. Sekret zdradził jeden TikToker, perfumowy hobbysta mj0ciek. 

Tajemnica dojrzewania perfum

Jednym z wyjaśnień, dlaczego testery mogą wydawać się mocniejsze, jest proces zwanym maceracją. W skrócie chodzi o to, że perfumy "dojrzewają". Gdy z flakonu zostanie wypuszczone kilka mililitrów płynu i zostanie on odstawiony na kilka tygodni czy miesięcy, jego zapach może stać się intensywniejszy i trwalszy. Testery w sklepach stoją otwarte i są używane przez wiele osób. Dlatego naturalnie przechodzą przez ten proces dojrzewania. W rezultacie, kiedy wypróbujemy tester, zapach może wydawać się silniejszy niż ten w nowo zakupionym flakonie. Wiec, gdy pozwolimy odstać swoim perfumom, w niedługim czasie będą pachnieć jak testery, 

Zmiany w składzie zapachu

Innym czynnikiem mogącym wpływać na różnicę między testerami a perfumami "z półki" jest reformulacja. Oznacza ona zmianę formuły zapachu przez producenta. Z różnych powodów (np. regulacje, dostępność składników) skład perfum może ulec zmianie. Jeśli porównamy starsze wersje niektórych zapachów, z obecnymi, różnice mogą być znaczące. Jako przykład TikToker porównał Chanel Plantium Egoiste z lat 90 i obecnych. Ich zapach po zmianach wyraźnie się różni. 

Dlatego będąc w sklepie warto sprawdzić numer seryjny perfum. Tester, który pachnie intensywniej, może pochodzić ze starszej partii sprzed zmianą. Natomiast nasz nowo zakupiony produkt, może się okazać, że jest już po zmianie składu.

Jak kupować perfumy?

Kiedy następnym razem będziesz stał przed decyzją zakupu swoich ulubionych perfum, pamiętaj, że tester, którym się zachwycasz, niekoniecznie musi być "mocniejszą" wersją tego, co znajdziesz w nowym, zafoliowanym opakowaniu. Może po prostu dojrzewał dłużej na sklepowej półce lub pochodzi z innej partii przed zmianą formuły. Nie daj się zwieść na pierwszy "nos"!

Przed zakupem warto sprawdzić numer seryjny produktu. Może on dać Ci wskazówkę, czy dany flakon jest nowszy, czy starszy. A jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz poprosić o próbkę, by porównać zapach w domowym zaciszu. Tak czy inaczej, kluczowe jest, by wybrać perfumy, które najbardziej odpowiadają Twojemu gustowi i stylowi. Ciesz się nowymi perfumami, znajdź swój ulubiony zapach i niech towarzyszy Ci każdego dnia!

Zobacz też:

Te perfumy z Lidla to hit! Kosztują grosze, a pachną luksusem

Czym dokarmiać ptaki zimą? Zapomnij o chlebie! Lidl oferuje zdrową karmę dla ptaków!

Gdzie jeszcze kupisz flagę przed Świętem Niepodległości?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: perfumy | drogerie | poradnik
Reklama