Reklama
Reklama

Topinambur: właściwości, smak, przepisy

Topinambur, czyli słonecznik bulwiasty wraca do łask! Ostatnio mówi się o nim coraz więcej i coraz częściej trafia na nasze talerze, a kupić można go już nawet w dyskontach. Nie jest to jednak nic nowego – ta roślina znana jest od lat, a w Europie uprawiana jest od XVIII wiek. Jeśli jednak dla ciebie topinambur to nowość, sprawdź, dlaczego warto go jeść, jaki właściwie ma smak i co można z niego przyrządzić.

Co to jest topinambur?

Topinambur można spotkać także pod takimi nazwami, jak:

  • słonecznik bulwiasty,
  • karczoch jerozolimski,
  • gruszka ziemna.

Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie uprawiana była jeszcze przed kolonizacją przez rdzenne ludy. To właśnie Indianom z plemienia Topinamboore zawdzięczamy potoczną nazwę tej wartościowej rośliny. Warto włączyć ją do swojej diety, ponieważ ma wiele do zaoferowania.

Jakie właściwości ma topinambur?

Po topinambur warto sięgnąć, jeśli zależy nam na zdrowej diecie. Szczególnie powinny się nim zainteresować osoby z takimi problemami, jak:

  • cukrzyca typu 2,
  • insulinooporność,
  • zaparcia,
  • podwyższony poziom cholesterolu we krwi,
  • nadciśnienie.

Słonecznik bulwiasty nie wyleczy tych dolegliwości, ale pomoże w ich kontrolowaniu dzięki składnikom, które zawiera. Na szczególną uwagę zasługuje duża zawartość inuliny w bulwie topinamburu. Spora ilość błonnika nie tylko sprawi, że potrawa z topinamburem nasyci cię na dłużej, ale pomoże także rozprawić się z zaparciami. Roślina ta ma niski indeks glikemiczny, dlatego polecana jest przy problemach z gospodarką węglowodanową.

Włączenie do codziennej diety topinamburu da ci też zastrzyk magnezu, potasu i witamin z grupy B. Jeśli natomiast zmagasz się z problemami skórnymi, takimi jak owrzodzenia czy zmiany łuszczycowe, wypróbuj sok z topinamburu stosowany bezpośrednio na skórę.

Jak smakuje i jak jeść topinambur?

Topinambur ma smak, który porównywany jest do karczochów albo orzechów. Jest delikatny i lekko słodkawy.

Bulwy tej rośliny są bardzo soczyste i oczywiście jadalne, zarówno po obróbce termicznej, jak i na surowo. Topinambur możesz gotować, piec lub smażyć, a by przekąsić go na szybko, na przykład w sałatce, wystarczy, że pokroisz go w plasterki.

Topinambur: przepisy sprawdzone przez szefów kuchni i amatorów!

Jeśli pierwszy raz spotykasz się z topinamburem, z pewnością nie masz pewności, jak najlepiej go przyrządzić. Na szczęście przepisów na jego wykorzystanie jest sporo.

Frytki z topinamburu

Nie ma nic prostszego niż frytki z topinamburu - wystarczy, że oczyszczoną bulwę obierzesz (nie musi być to dokładne) i pokroisz w słupki. Jeśli chcesz zrobić z topinamburu frytki z piekarnika, pokrojoną bulwę ułóż na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i piecz około 30-35 minut w 200 stopniach Celsjusza. Koniecznie spróbuj doprawić je czosnkiem, ziołami lub gałką muszkatołową.

Krem z topinamburu

Ciekawym pomysłem na obiad może być zupa-krem z topinamburu. Do jej przygotowania nie potrzebujesz wielu składników. Oprócz około 500-700 g topinamburu, przygotuj:

  • porcję włoszczyzny,
  • łyżkę masła,
  • łyżkę oliwy,
  •  przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, gałkę muszkatołową,
  • 1,3-1,7 l wody (w zależności od tego, jak gęstą zupę chcesz uzyskać).

W garnku podsmaż pokrojoną cebulę, a następnie dodaj pokrojoną włoszczyznę i oczyszczony oraz pokrojony topinambur. Duś całość pod przykryciem na średnim ogniu przez ok. 5 minut, co jakiś czas mieszając. Następnie całość zalej wodą i dodaj 3-4 liście laurowe oraz ziele angielskie. Gotuj pod przykryciem do zmięknięcia warzyw.

Gdy zupa wystygnie, zmiksuj ją i dopraw do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Podawaj z prażonymi orzechami, posiekaną natką pietruszki i opcjonalnie z łyżką spienionego mleka. Pycha!

Sałatka z topinamburem

Topinambur doskonale sprawdzi się także w sałatce. Będzie mu dobrze w towarzystwie ogórka, rzodkiewek, cebuli i czerwonej fasoli. Taką kompozycję idealnie dopełni sos z octu jabłkowego i miodu (w proporcji 2:1), z dodatkiem oleju i pieprzu.

Warto też dodawać do sałatek pieczony topinambur. Nie bój się eksperymentować, w końcu to tobie ma smakować!


Zobacz też:

Te perfumy z Lidla to hit! Kosztują grosze, a pachną luksusem

Czym dokarmiać ptaki zimą? Zapomnij o chlebie! Lidl oferuje zdrową karmę dla ptaków!

Gdzie jeszcze kupisz flagę przed Świętem Niepodległości?

INTERIA.PL
Reklama