Reklama
Reklama

Noc Kupały, pierwszy dzień lata, i wielkie przesilenie. Na ten termin trzeba być przygotowanym!

Pierwszy dzień lata już w tym miesiącu. Nareszcie gorące dni rozgoszczą się na dobre, będziemy mogli też świętować Noc Kupały, warto jednak pamiętać o skutkach, jakie niesie za sobą przesilenie letnie.

Pierwszy dzień lata 2022. Kiedy wypada?

Pierwszy dzień lata przywitamy we wtorek 21 czerwca. Kiedy zaczynamy mówić o jego początku, należy rozróżnić go na kalendarzowy i astronomiczny. Bywa, że oba pokrywają się ze sobą, czasami jednak mamy do czynienia z dwoma innymi terminami (zwykle to drobna różnica). Kiedy początek lata kalendarzowego, a kiedy lato astronomiczne? Odpowiedzi na te pytania umieszczamy poniżej!

  • Pierwszy dzień lata kalendarzowego 2022: data jest stała, to zawsze 22 czerwca, ta pora roku zostanie z nami do 23 września.

  • Pierwszy dzień lata astronomicznego 2022: wypada dokładnie 21 czerwca. W zależności od roku może być to pomiędzy 21 a 22 czerwca, dlatego termin nie jest oczywisty. Wpływ na to ma m.in. rok przestępny.

Przesilenie letnie. Jak możemy się czuć w Noc Kupały?

Kiedy oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca i bliżej jej do południa południowego niż północnego mówimy o przesileniu letnim i pierwszym dniu astronomicznego lata, to także najdłuższy dzień w roku! 21 czerwca otrzymamy najwięcej światła dziennego, dlatego warto to wykorzystać! Wspomniany termin to też tzw. Noc Kupały.

Przesilenie letnie tak samo, jak wiosenne i zimowe ma swoje skutki, które mniej lub bardziej odczuwamy fizycznie. Co prawda w czerwcu nie przestawiamy znów zegarków, więc powinno być łatwiej oswoić się z latem, mimo to możemy czuć pewne nietypowe oznaki. Skutki te odczuwalne są tylko przez chwile, dlatego z góry ostrzegamy, nie trzeba się martwić, wręcz przeciwnie należy pomyśleć i pięknych pogodach i ciepłej wodzie na kąpieliskach!

W zbliżającą się Noc Kupały może dla naszego organizmu oznaczać lekki spadek formy. Główne oznaki to obniżona koncentracja, znużenie i nadmierne zmęczenie. U niektórych mogą się pojawić niespodziewane bóle głowy i niedosyt energii, inni mogą nawet nie zauważyć, że zmieniła się pora roku...

Czym tak naprawdę jest Noc Kupały i skąd się wzięła nazwa?Noc Kupały to święto, które wywodzi się od pogańskich Słowian. To tzw. najkrótsza noc w roku, bo w terminie 21/22 czerwca światło słoneczne jest z nami najdłużej, jak to tylko możliwe, a ciemność trwa niezwykle krótko. Starożytne plemiona z tej okazji przygotowywały mnóstwo obrzędów, które miały uczcić życie, a także zapewnić szczęście i dostatek. Chodziło o wychwalanie ognia i wody, aby te były łaskawe i pozwoliły na zebranie jak najlepszych plonów.

Na nadchodzącą Noc Kupały można zaplanować ogniska w gronie znajomych i długie posiedzenia na plażach oraz zapewnić sobie muzykę i zabawne wróżby, które kiedyś odgrywały niezwykle ważną rolę. Z nachodzącym świętem kojarzy się m.in. poszukiwanie kwiatu paproci, puszczanie wianków na wodę czy wrzucanie ziół do ognia. Niegdyś wielu młodych ludzi dzięki temu miało zapewnić sobie powiedzenie w miłości lub znalezienie partnera życiowego.

Zobacz też:

Te perfumy z Lidla to hit! Kosztują grosze, a pachną luksusem

Czym dokarmiać ptaki zimą? Zapomnij o chlebie! Lidl oferuje zdrową karmę dla ptaków!

Gdzie jeszcze kupisz flagę przed Świętem Niepodległości?

INTERIA.PL
Reklama