Reklama
Reklama

Najlepszy proszek do prania? Poznaj wyniki rankingu!

Proszek do prania to bardzo ważny produkt, dobrze wiedzieć, jaki wybrać, by ubrania, które nosimy były jak najbardziej czyste i chronione przez zniszczeniem. UOKiK przeprowadziło testy na najlepsze proszki.

Test proszków do prania. Jakie wyniki?

To pierwsza taka akcja! Na testy dotyczące jakości takich produktów jak środki do prania zdecydował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przebadano te dedykowane do tkanin kolorowych, a łącznie wytypowano aż 10 różnych produktów. Na początek zrobiono rozeznanie rynku, by zdecydować się na konkretne marki. Proszki kupiono zarówno w dyskontach, jak i sklepach sieciowych czy lokalnych. Badania właściwe produktów trwały od sierpnia do września. Każdy proszek do prania sprawdzany był na gotowej dzianinie, która zawierała 15 rodzajów standardowych plam.

Sprawdzano je pod kątem wielu kryteriów, a były nimi:

  • Długość utrzymywania intensywności koloru,
  • To czy proszek chroni biel przed wypłowieniem,
  • To czy tkaniny nie pogarszają się po praniu w danym proszku,
  • Usuwanie plam,
  • To czy proszek rzeczywiście wystarcza na taką ilość plan, jaka jest deklarowana.

Przebadane proszki to Ariel, Bryza, Dosia, E, E Active - 6 Filip, Persil, Rex, Surf i Vizir

Który proszek do prania najlepszy?

To który proszek będzie najlepszy od wielu czynników. Przykładowo, jeżeli pierzemy duże ilości białych ubrań i mieszamy je w pralce razem z ciemniejszymi tkaninami, najlepiej sprawdzi się Dosia i Surf, proszki te sprawdziły się najlepiej w kategorii utrzymywania kolorów. Uniemożliwiają one zafarbowanie bieli przez inne kolorowe ubrania. Jeżeli jednak chcecie prać białe tkaniny naturalne, to lepiej sprawdzi się Persol Color i Rex. Różnica będzie znaczna, a ubrania bezpieczne.

Według rankingu pierwsze miejsce zajął proszek do prania Persil Color, zdobył aż 5 gwiazdek, kolejne proszki otrzymały już gwiazdki tylko 3, były to Bryza Lanza, Rex, Vizir i Filip. Na trzecim miejscu znalazł się E, Ariel oraz Surf i Dosia, na ostanie załapal się E Active - 6.

Poszukując proszku do prania na zakupach, warto pamiętać, że liczy się nie tylko reklama i promocja marki. Kupując, warto wziąć pod uwagę powyższy ranking i kupić proszek, którego właściwości będą dla nas najlepsze. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet najlepszy proszek do prania nie poradzi sobie ze wszystkimi plamami. Persil wyprał 7 z 15 rodzajów zabrudzeń i był to najlepszy wynik, w porównaniu do konkurencji. W przypadku niektórych plam musimy pamiętać, że istnieją dodatkowye środki piorące lub domowych, tradycyjnych sposobach na pranie. Przykładowo tłustą plamę łatwo usunąć płynem do mycia naczyń, a plamy ze smaru przy pomocy masła. Są to ciekawe tajniki, których możemy znaleźć w Internecie całe mnóstwo.

Będą kolejne testy?

UOKiK zapowiada już kolejne testy produktów z kategorii chemia gospodarcza. Następnym razem będą to tabletki do zmywarki i płyny do mycia naczyń. Wyniki mają być dostępne już za kilka tygodni.

Zobacz też:

Kosmetyki Mary Kay. Czy warto je wypróbować?

Wakacyjne sekrety pielęgnacji. Poznaj domowe kosmetyki dla zdrowej skóry

Sposoby na tanie zakupy spożywcze. Jak zaoszczędzić na codziennych wydatkach?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: proszek do prania