Ekologiczne i tanie święta: Jak świętować w zgodzie z naturą i portfelem
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dla wielu osób to czas spotkań z rodziną i kultywowania tradycji. Okazuje się, że trzymając się pewnych zasad, można spędzać święta w zgodzie z naturą. Takie podejście często przynosi również sporo oszczędności. O czym powinny pamiętać osoby, które chcą zorganizować ekologiczne święta?
Podczas świąt, w wielu polskich domach spożywa się tradycyjne potrawy, takie jak łazanki, karp, pierogi, barszcz z uszkami czy rybę po grecku. Nieraz zdarza się, że przygotowanego jedzenia jest tyle, że nie sposób go zjeść. Niestety, w ten sposób sporo pożywienia zwykle się marnuje. A marnowanie żywności to jednocześnie marnowanie energii i wody.
Jak temu zaradzić? Wystarczy wcześniej dobrze przemyśleć to, jakie posiłki chce się zaserwować na wigilii, a także ile będzie gości. Oczywiste jest, że w przypadku niewielkiego spotkania jedynie w gronie domowników, przygotowanego jedzenia powinno być znacznie mniej, niż w przypadku ugoszczenia również dalszych członków rodziny. Przyrządzenie mniejszej ilości świątecznych potraw to również oszczędność dla portfela.
Jeżeli jednak zdarzy się, że po świętach pozostało zdecydowanie za dużo jedzenia, to warto je zamrozić. Co ciekawe, w wielu miastach działają tak zwane jadłodzielnie, w których można zostawić nadmiar świątecznego pożywienia. Należy tylko pamiętać, by jedzenie było zdatne do spożycia i szczelnie zamknięte. W ten sposób można nie tylko zapobiec marnotrawieniu żywności, ale również pomóc osobom potrzebującym.
Osoby chcące przygotować ekologiczne święta mogą wybrać choinkę żywą. Jeżeli chce się zakupić takie drzewko, to wówczas warto zwrócić uwagę na to, by pochodziło one z legalnego źródła. Ich sprzedażą zajmują się również nadleśnictwa.
Bardzo dobrym pomysłem okazuje się kupienie choinki w donicy i po zakończeniu świąt przesadzenie jej do gruntu. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na stan korzeni – w niektórych przypadkach system korzeniowy mógł zostać uszkodzony w trakcie umieszczania choinki w donicy.
Jeśli chodzi o sztuczne drzewka, to nie są one zbyt dobrą opcją dla środowiska. Ich utylizacja może okazać się bardzo problematyczna – plastikowe choinki w większości przypadków bardzo trudno jest poddać recyklingowi. Co więcej, nierzadko zdarza się, że sztuczne choinki są droższe niż prawdziwe. Niemniej jednak zakup sztucznego drzewka wysokiej jakości może wystarczyć na wiele lat.
Zobacz też:
Te perfumy z Lidla to hit! Kosztują grosze, a pachną luksusem
Czym dokarmiać ptaki zimą? Zapomnij o chlebie! Lidl oferuje zdrową karmę dla ptaków!