Reklama
Reklama

Dziś możesz je jeść do woli. Masz kalendarzowe usprawiedliwienie

Dzień placków wszelkiego rodzaju przypada w tym roku 2 grudnia. Warto je odróżnić od święta placków ziemniaczanych, które wypada 13 listopada. Tak czy siak, to świetna okazja, żeby objeść się wszelkiego rodzaju placuszkami, racuchami, plendzami i langoszami. Wszystkie placki łączy to, że są smażone na głębokim tłuszczu. Może nie są to dania dietetyczne, ale za to pyszne.

Dzień placków, również tych z ziemniaków

Wprawdzie święto placków ziemniaczanych już za nami, ale dzień placków to świetna okazja, żeby je powtórzyć. Plendze, plindze czy placki kartoflane to różne nazwy dla tej samej potrawy z tartych ziemniaków. W Polsce są dwie szkoły ich jedzenia: na słodko i na słono. W pierwszym przypadku zjada się je ze śmietanką i z cukrem, w drugim - z solą, śmietaną i łososiem lub z gulaszem.  

Tak czy inaczej, potrawy z ziemniaków są bardzo tanie. Zwłaszcza, kiedy w sklepach są na nie promocje. Wystarczy zetrzeć na tarce kilogram obranych ziemniaków i jedną cebulę, dodać do nich jajko i 3 łyżki mąki pszennej. Po wymieszaniu składników wszystko smażymy na tłuszczu rzepakowym.  

Langosze, czyli jak świętują Węgrzy

Langosze to narodowe placki rodem z Węgier. Co ciekawe, również zawierają ziemniaki tyle, że ugotowane. Ponieważ ziemniaki w promocjach są akurat tanie, tę potrawę również można zaliczyć do kategorii tanich. Kiedyś były one daniem biedaków, dziś sprzedawane są jako fast-foody lub wyroby piekarnicze. Słowo langosz pochodzi od słowa płomień, gdyż kiedyś placki wypiekane były w piecach chlebowych, kiedy te były jeszcze gorące po wypieku chleba. Dziś smaży się je na głębokim oleju. Jeśli chcesz Dzień Placków świętować po węgiersku, przygotuj: 

  • 500 g mąki pszennej;
  • 2 opakowania drożdży instant;  
  • 3 płaskie łyżki cukru; 
  • łyżeczka soli; 
  • 200 g ziemniaków ugotowanych; 
  • ok. 400 ml ciepłego mleka; 
  • 2 łyżki oleju. 

Mąkę wymieszaj z innymi suchymi składnikami, ziemniaki przeciśnij przez praskę. Dodaj olej i ciepłe mleko i wyrób ciasto. Przykryj je ścierką i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce. Potem zagnieć ciasto, rozdziel je na 8 części, a z każdej formuj mały placuszek. Smaż je na głębokim oleju na rumiany kolor. Podawaj z sosem czosnkowym, posypane żółtym serem.  

Racuchy dla tych, którzy świętują na słodko

Dzień Placków to dobra okazja, żeby objeść się słodyczami. W tej roli proponujemy racuchy z jabłkami. Mogą one występować w wersji drożdżowej lub bez drożdży. Podajemy przepis na racuchy z jabłkami bez drożdży, bo są szybsze w przygotowaniu. Potrzebujesz:  

  • dwa jajka 
  • dwa jabłka; 
  • szklankę ciepłego mleka; 
  • 1,5 szklanki mąki pszennej 
  • pół łyżeczki sody;  
  • olej do smażenia.  

Jajka rozbełtaj z ciepłym mlekiem, dodaj mąkę i sodę, wyrób na gładką masę. Obierz jabłka i zetrzyj je na tarce, na grubych oczkach. Następnie dodaj jabłka do ciasta i wymieszaj. Smaż na rozgrzanej patelni z obu stron, aż się zarumienią.  

Zobacz też:

Najpopularniejsze torebki na jesień 2024. Te 5 modeli świetnie wpisuje się w modowe trendy

Te rośliny warto posadzić jesienią. Nie poznasz swojego ogrodu na wiosnę!

Chcesz mieć gęsty trawnik na wiosnę? Ostatnie koszenie przed zimą należy wykonać w tym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziemniaki